رزین‌های پلاستیکی بی‌خطر برای مواد غذایی، پلاستیک‌هایی هستند که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) بی‌خطر بودن آن‌ها را در تماس با مواد غذایی تأیید کرده است. اصطلاحاً به آن‌ها مواد در تماس با مواد غذایی می‌گویند (FCS).

FDA، مواد در تماس با مواد غذایی را این‌گونه تعریف می‌کند: «هر ماده‌ای که به‌عنوان جزئی از مواد مورد استفاده در تولید، بسته‌بندی، حمل‌ونقل و نگهداری مواد غذایی به کار می‌رود.»

رایج‌ترین رزین‌های پلاستیکی تأییدشده توسط FDA برای تماس با مواد غذایی به شرح زیر است.

پلی‌اتیلن ترفتالات (PET)

رزین PET به‌طور گسترده در پلاستیک‌هایی که در تماس با مواد غذایی هستند استفاده می‌شود (بطری‌های 2لیتری سودا، بطری‌های سس سالاد و قوطی‌های کره بادام‌زمینی). اکثر بطری‌های نوشیدنی‌های تک‌نفره از جنس PET هستند. محفظه‌هایی که از نوع مخصوصی PET ساخته شده‌اند، قابل قرار دادن در ماکروویو هستند و در ساخت محفظه‌های بیرون بر و ظروف یک‌بارمصرف به کار می‌رود.

FDA هم PET بکر و هم بازیافت شده را برای تماس با مواد غذایی تأیید کرد است. این رزین از لحاظ تأثیرات منفی بر سلامت به‌دقت آزمایش شده است و مشخص شده که خطری برای سلامت ندارد. طبق پژوهشی بنیادی، « PET در صورت بلعیده شدن ماده‌ای زیست-خنثی است، تماس آن با پوست بدن بی‌خطر است و تنفس آن خطرناک نیست.»

رزین PET، پایدار است. یعنی در تماس با مواد غذایی یا نوشیدنی‌ها تخریب نمی‌شود، در برابر خوردگی مقاوم است و میکروارگانیسم‌ها را دفع می‌کند. این خواص موجب شده که ماده ایده‌آلی برای تماس با مواد غذایی باشد.

پلی‌پروپیلن (PP)

پلی پروپیلن نوعی پلاستیک با کاربردهای فراوان است. احتمالاً در حال حاضر هم در یخچال و هم در کابینتتان پلاستیک پلی‌پروپیلن وجود دارد: این ماده معمولاً برای ساخت ظروف نگهداری مواد غذایی استفاده می‌شود. همچنین رزینی بوده که برای ساخت ظروف ماست و ظروف تک‌نفره دیگر استفاده می‌شده است.

پلاستیک‌های PP برای تماس با مواد غذایی تأیید شده‌اند. آن‌ها موادی خنثی هستند و خطری برای سلامت مصرف‌کنندگان ندارند. FDA از سال 2013، پلی‌پروپیلن بازیافت شده را هم به‌عنوان ماده‌ای بی‌خطر در تماس با مواد غذایی تأیید کرد.

دمای ذوب بالای پلی‌پروپیلن موجب شده تا ماده مناسبی برای ساخت ظروف قابل قرار دادن در ماکروویو باشد. این ماده فرار نیست و با مایعات، اسیدها یا بازها واکنش نشان نمی‌دهد پس برای نگهداری انواع مواد غذایی مناسب است.

پلی‌اتیلن سنگین (HDPE)

HDPE رایج‌ترین پلاستیک خانگی است. در سوپرمارکت‌ها در بخش آبمیوه‌ها و بسته‌بندی شیر، بطری‌های پلاستیکی HDPE زیادی می‌بینید. HDPE برای ساخت ظروف کره، کیسه حاوی برشتوک و سطل‌های بزرگ مثل آن‌هایی که در رستوران‌ها و کافه‌تریای مدارس دیده می‌شوند، به کار برده می‌شود.

HDPE بکر، پلاستیک بی‌خطری در تماس با مواد غذایی است. FDA بیش از 20 سال است که استفاده از HDPE بازیافت شده را برای تماس با مواد غذایی به‌صورت موردی تأیید می‌کند.

رزین HDPE پلاستیکی تولید می‌کند که در برابر خوردگی مقاوم است و رطوبت کمی را جذب می‌کند که موجب شده برای نگهداری نوشیدنی‌ها بسیار مناسب باشد. ظروف HDPE مواد شیمیایی را به داخل محتویات خود نشت نمی‌دهند.

پلی‌اتیلن سبک (LDPE)

پلاستیک‌های LDPE شبیه به پلاستیک‌های HDPE هستند اما کمتر از آن‌ها صلب هستند. آن‌ها بیشتر در ساخت بطری‌های فشاری مثل کچاپ و خردل، فیلم‌های پلاستیکی مثل سلفون‌های پیچیده شده دور گوشت و کالاهای پخته‌شده تجاری و حلقه‌های 6تایی دور قوطی‌ها استفاده می‌شوند.

رزین LDPE بکر در تماس با مواد غذایی بی‌خطر است. FDA استفاده از LDPE/PPبازیافت شده را برای تماس با مواد غذایی فقط در دو مورد تأیید کرده است و مواد ساخته‌شده از 100% رزین PCR LDPE برای تماس با مواد غذایی مورد تأیید نیستند.

LDPE مقامت شیمیایی خوب، استحکام ضربه‌ای بالا و جذب سایش زیادی دارد. LDPE هم مانند PET و HDPE برای نگهداری مواد غذایی بدون نشت دادن مواد مضر مناسب است و اجازه نفوذ میکروارگانیسم‌ها را نمی‌دهد.

پلی‌کربنات (PC)

پلی‌کربنات معمولاً برای ساخت بطری‌های خنک نگهدارنده آب، شیشه شیر کودک و ظروف چندبارمصرف آب استفاده می‌شود.

در چند سال اخیر تردیدهایی در مورد بی‌خطر بودن تماس پلی‌کربنات با مواد غذایی مطرح شده است چون در رزین آن بیسفنول آ (BPA) وجود دارد. گفته می‌شود که BPA برای سلامتی مضر است. به دلیل حساسیت عمومی، این ماده به‌دقت و به‌طور گسترده آزمایش شد. میانگین بلعBPA توسط مصرف‌کننده بسیار کم است و این ماده شیمیایی در بدن انباشته نمی‌شود. در این سطح بسیار کم، هیچ خطری برای سلامتی شناسایی نشده است و FDA نتیجه گرفته که این ماده برای تماس با مواد غذایی بی‌خطر است. برخی تولیدکنندگان کوپلی‌استر مورد تأیید FDAرا جایگزین کرده‌اند تا ظروف شفاف بدون BPA تولید کنند.

PC پلاستیک فوق‌العاده صلبی است (برای ساخت پنجره‌های ضدگلوله استفاده می‌شود) به همین دلیل برای ساخت بطری‌های آب نشکن و انبار کردن مقادیر زیادی از محصولات ایده‌آل است.